Despre semeni – Pe urme de ctitori

 

 

 

Lupta cea bună a luptat!

 

Joi, 12 octombrie, a fost o zi tristă pentru parohia noastră. A fost condus pe ultimul drum domnul Ion Vasile Rădulescu, fost consilier și epitrop al Bisericii Sfântul Apostol Andrei. Vestea acestei plecări din lumea noastră a fost tristă, deoarece încă unul dintre cei care au lucrat cu timp și fără timp la ridicarea acestui monumental locaș de cult a trecut la Domnul. Deși Biserica noastră este încă tânără, timpul a rupt destule ramuri. În Biserica de sus există o listă a membrilor consiliului parohial care a funcționat în perioada cea mai dificilă a realizării complexului bisericesc Sfântul Apostol Andrei. Numărul celor care-și mai pot citi singuri numele acolo este din ce în ce mai mic. Numele care cad în sarcina pomenirii noastre au devenit tot mai multe. Avem datoria morală de a le fi recunoscători și de a ne ruga Domnului pentru sufletul celor plecați. Darul sudorii și credinței, al jertfei și destoiniciei lor ne-a fost oferit în vremea vieții pământești. Acum, când sufletul lor s-a dus la Tatăl Ceresc, ne-a rămas nouă sarcina recunoștinței. Merită răsplata rugăciunii și a pomenirii, deoarece, conform cuvântului biblic, lupta cea bună au luptat. Călătoria lor s-a sfârșit în lumea aceasta, însă a rămas fapta lor bună și ce faptă poate fi mai mare decât aceea de a contribui la ridicarea unei biserici?! Decât aceea de a avea, după putere, dorința și strădania de a fi ctitor? Consilierii Bisericii Sfântul Apostol Andrei, împreună cu toți cei implicați și generoși din cartier și de oriunde, au meritul de a fi contribuit la Casa Domnului. Domnul Ion Rădulescu își trece numele printre ei. Și, dacă ar fi să stabilim ierarhii pământești, i-a întrecut pe mulți în destoinicie și dăruire, mai ales pentru că o vreme a avut și însărcinarea de epitrop al parohiei, după retragerea domnului Ion Arsene. Așadar, a contribui enorm, cu bani și timp, la ridicarea Bisericii noastre. Cu siguranță, a făcut și mule alte fapte bune. Dar aceasta le întrece pe toate. De aceea, avem siguranța că soarta de dincolo de mormânt a domnului Ion Rădulescu va fi una fericită. Noi, cei rămași aici, i-am fost alături pe ultimul drum, împletindu-ne tristețea cu rugăciunea. În ziua de doisprezece octombrie, o zi cu un soare cald, pe sub frunzele galbene care cădeau din pomii ornați în galbenul și ruginiul toamnei, la Dedulești, aproape de Râmnicul Sărat, l-am condus de la casa unde locuia, spre vechea Biserică din sat. Sobor mare și mulțime multă și-au luat rămas bun de la dânsul. După ce am trecut prin fața casei părinților, l-am prohodit în mijlocul bisericii din Dedulești, biserică zguduită de vremuri și arsă de fum, monument istoric ce păstrează amintirea unor vremi cu un farmec aparte, surprinse de fostul preot al parohiei Ionel Bâșceanu în cartea Legende și povestiri deduleștene . Slujba înmormântării a fost oficiată în biserica unde a fost botezat, unde a fost cununat, unde tatăl său, Stan Rădulescu, a fost consilier parohial. Chiar dacă în drumul său spre locul de veșnică odihnă dl. Rădulescu nu mai putut trece trupește și prin fața Bisericii Sfântul Andrei, cu siguranță o parte din sufletul lui vibrează sub bolta sfinților de aici.

Fie ca Domnul Dumnezeu să-l odihnească și să-i răsplătească fapta cea bună!

Date personale: Mă numesc  Iulius-Paul Negoiţă și sunt fiul al preotului Iulian Negoiţă şi al Anicăi, de profesie economistă. M-am născut în comuna Vintilă-Vodă, la data de 19 iunie 1975 și sunt căsătorit cu Mirela, din anul 1997. Avem doi copii, Matei  și Andrei. Referințe studii: Am absolvit Seminarul Teologic „Kesarie Episcopul” din Buzău și sunt licențiat al Facultăților de Teologie ( Patriarhul Iusitian) și Farmacie (Carol Davila) Am urmat şi cursuri de formare în  Islanda, Cipru, Marea Britanie, Letonia  și  Germania. Am obținut, în 2002, titlul de doctor în Teologie la Universitatea  București. Vorbesc Engleză, Franceză, Spaniolă și am cunoștințe medii de Italiană și Rusă. La nivel de citit și tradus mă descurc și în Germană și Greacă. Activitate profesională: Domeniul ecleziastic: Sunt preot din anul 1997.  Întâi am fost  la Parohia Gherăseni și din 2002 sunt preot la Parohia Sfântul Apostol Andrei din Cartierul Micro 14 - Buzău. Am primit toate gradele onorifice până la cel de iconom stavrofor, iar în perioada 2010-2014 am fost judecător la Consistoriului Mitropolitan. Conform celor relatate în lucrarea 500 de personalități buzoiene. Cea mai importantă realizare pentru cariera de preot este considerată a fi contribuția la construirea ansamblul bisericesc din Cartierul Micro XIV, în centrul căruia se află Biserica „Sfântul Apostol Andrei”. Domeniul didactic: Am fost cadru didactic la Seminarul Teologic, Liceul de Artă și Colegiul Economic Buzău. Am funcționat la Inspectoratul Școlar Județean Buzău. Am fost în echipa de conducere și în corpul de inspector. Am fost purtător de cuvânt al instituției, pe toată perioada activității, adică timp de 8 ani. Din 2010, am fost director la  Palatului Copiilor Buzău, Școala Postliceale Sanitare Buzău și Colegiul Nicolae Paulescu din Râmnicu Sărat. Domeniul  farmaceutic: Ca farmacist, activez, încă de la înființare, în cadrul lanțului independent de farmacii „Iris Pharm”. Activitate filantropice : Am acordat burse de studiu pentru elevi care au urmat cursuri universitare și postliceale în domeniul medical, premii literare și artistice în cadrul concursurilor de profil și am susținut ameliorarea situației materiale a unor familii sărace. De asemenea, am susținut financiar apariția cărților de debut ale unor autori tineri și lucrări ale unor scriitori consacrați. Am susținut financiar și apariția unor lucrări bilingve pentru comunitatea rromă. Activitate civică : Am candidat în două rânduri la Consiliul Local Buzău și am obținut două mandate de consilier independent (2008-2012; 2012-2016). Am fost președintele Comisiei de Cultură, Culte, Minorități, Sport, Sănătate şi Asistență Socială. Din poziția de independent, în anul 2012 am candidat pentru funcția de primar al Municipiului Buzău, clasându-se al doilea, după candidatul USL, obținând un procent de 30,5% din voturi, respectiv 17.404 voturi. Activitate publicistică: Sunt editor la Editura Omega, calitate în care am editat și tipărit la tipografia proprie un număr peste 500 de lucrări. Ca jurnalist am fost membru în comitetul de redacție, editorialist sau publicist la  Ziarul Lumina, Jurnalul National, Revista Teologică, Mousaios, Glasul Adevărului, Analele Buzăului, Opinia, Sănătatea Buzoiană, Cronica de Buzău, Educația creștină, Lacrima, Viața Buzăului, Șansa Buzoiană, Tezaur. Am fost realizator de emisiuni radio și televiziune. Sunt autor sau coautor al mai multor volume de eseuri, proză, spiritualitate, istorie, pamflet politic: 40 de rânduri, Marchitanii roșii, Prin grădina lui Ilf și Petrof, Monografia Bisericii Adormirea Maicii Domnului din Comuna Gherăseni, Cuvânt spre Cer - antologie de poezie religioasă ( coautor), Prin spini, Lectura șoaptei, Pagini de istorie locală.  Afilieri:  Membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Bucureștii - Secția Proză. Membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - Filiala București Membru al Colegiului Farmaciștilor din România - Colegiul București Pasiuni Călătoriile, arta, creșterea animalelor și cultivarea plantelor.

Lasă un răspuns:

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Site Footer

Sliding Sidebar

Despre mine

Despre mine

Paul Iulius Negoita

Facebook