Ceas de răgaz -Acțiunea broboadelor negre!

 

Pomenirea morților este un moment special în iconomia slujbelor noastre ortodoxe. Participarea afectivă a credincioșilor este totală. Fiecare are pe cineva plecat din lumea aceasta și aduce rugă Tatălui pentru sufletul lui. Sunt pomelnice încărcate de nume, membrii ai familiei, cunoștințe apropiate, la care se mai adaugă uneori numele unui duhovnic. Cam așa arată componența standard a unui pomelnic adus la altar.  La biserica noastră, în mod excepțional, pe câte un pomelnic se află mențiunea necunoscut după numele său… La început, văzând un așa nume am rămas nelămurit. Cum adică necunoscut? Cum poți face pomenire unui necunoscut? Era, oare, o rugăciune pentru toți pe care nu-i cunoșteam? După un timp am aflat ce înseamnă necunoscut după numele său și e bine să afle și cei care, asemenea mie au nevoie să se edifice. În parohia noastră există o inimă, un suflet, chiar un serviciu – al cărui nume nu-l dau – care se ocupă îngroparea creștinească a celor găsiți morți fără identitate și abandonați la morga spitalului. Acești abandonați ai vieții și ai morții zac fără ca nimeni să le țină grija și fără ca cineva să-i revendice. Crud adevăr. Pentru noi, care ne purtăm de grijă unii altora, este de ne crezut. Realitatea are totuși alte culori. Sunt în lumea aceasta oameni fără căpătâi, de nimeni căutați, de nimeni doriți, de nimeni îngrijiți. Trăiesc trist și pleacă și mai trist, devenind o povară pentru autoritățile care nu le consideră decât cadavre fără nume, ce trebuie îngropate. Există, însă, suflete mari. Suflete foarte mari. Adevărate mâini ale lui Dumnezeu, care în totală discreție preiau trupurile abandonate ale necunoscuților, le gătesc de nunta cerească pe banii lor și le pomenesc cu evlavie, împreună cu morții din familiile proprii.

  • Nu aș vrea să mă laud părinte, am 100, peste 100. Aceasta este misiunea mea, ascultarea mea. Ne întâlnim și ne organizăm. Unii se ocupă cu pruncii abandonați în spital. Alții cu bătrânii. Eu mă ocup cu înmormântarea creștinească a celor care nu au pe nimeni și nu le este cunoscută identitatea. Mă sună, mă anunță, mă ocup de formalități, de tot…Au fost unii pe care nici nu i-am mai putut îmbrăca. Le-am pus hainele deasupra. Au fost găsiți după multe zile și erau deteriorați…nici clapa sicriului nu mai putea fi pusă…

Aceștia sunt anonimii înfiați  în veșnicie de mironosițele parohiei noastre. Cu broboadele lor negre fac lucrarea Domnului, ba chiar mai mult decât Domnul a cerut. Sfânta Scriptură ne îndeamnă să săvârșim faptele milei trupești și sufletești. Faptele milei trupeşti le-am auzit mereu în Sfânta Evanghelie: să îmbrăcăm pe cel gol, să dăm de mâncare celui flămând, să adăpăm pe cel însetat, să cercetăm pe cel bolnav în spital, să cercetăm în temniţă pe cel închis şi, extinzând toate acestea, să facem binele celui ce are nevoie de bine.

Faptele milei sufleteşti sunt, în principal: îndreptarea celui care este pe cale greşită, îndreptarea indiferentului, îndreptarea necredinciosului, îndreptarea celui care crede că el este totul, trezirea lui. Acestea sunt fapte ale milei sufleteşti.

În aceste texte biblice nu se spune nimic despre fapte precum cele amintite în textul meu de astăzi. Omul, indiferent de timp și loc a avut respect pentru trupul lăsat fără suflare al aproapelui. Chiar și în confruntările cele mai grele, moarta oprea mânia, iar aceasta nu trecea dincolo de mormânt. Timpurile noastre au însă această categorie de semeni nefericiți, care pier pe cale. Doar marile suflete se apleacă spre asemenea oameni. Să-l cauți pe cel bolnav și să-l alini e minunat, să suplinești lipsa celui flămând cu generozitatea ta este caritabil, dar să înmormântezi pe cineva abandonat de toți, pe cineva de care nimeni nu mai are nevoie, pe cineva care – cel puțin în lumea de aici – nu-ți poate spune nici măcar un mulțumesc este sfânt. Pătruns de dragostea acestor făpturi binecuvântate de Dumnezeu să poarte sarcinile aproapelui le las să lucreze cu discreție și de acum înainte, fără a le da numele. Rămân și ele necunoscuți binefăcători, iar eu rămân în suflet cu cinstea de a-i avea creștini ai comunității noastre și cu certitudinea că, atunci când vor trece în lumea de dincolo, un cor din sute de voci le va pomeni numele și faptele în fața Tatălui Ceresc.

Date personale: Mă numesc  Iulius-Paul Negoiţă și sunt fiul al preotului Iulian Negoiţă şi al Anicăi, de profesie economistă. M-am născut în comuna Vintilă-Vodă, la data de 19 iunie 1975 și sunt căsătorit cu Mirela, din anul 1997. Avem doi copii, Matei  și Andrei. Referințe studii: Am absolvit Seminarul Teologic „Kesarie Episcopul” din Buzău și sunt licențiat al Facultăților de Teologie ( Patriarhul Iusitian) și Farmacie (Carol Davila) Am urmat şi cursuri de formare în  Islanda, Cipru, Marea Britanie, Letonia  și  Germania. Am obținut, în 2002, titlul de doctor în Teologie la Universitatea  București. Vorbesc Engleză, Franceză, Spaniolă și am cunoștințe medii de Italiană și Rusă. La nivel de citit și tradus mă descurc și în Germană și Greacă. Activitate profesională: Domeniul ecleziastic: Sunt preot din anul 1997.  Întâi am fost  la Parohia Gherăseni și din 2002 sunt preot la Parohia Sfântul Apostol Andrei din Cartierul Micro 14 - Buzău. Am primit toate gradele onorifice până la cel de iconom stavrofor, iar în perioada 2010-2014 am fost judecător la Consistoriului Mitropolitan. Conform celor relatate în lucrarea 500 de personalități buzoiene. Cea mai importantă realizare pentru cariera de preot este considerată a fi contribuția la construirea ansamblul bisericesc din Cartierul Micro XIV, în centrul căruia se află Biserica „Sfântul Apostol Andrei”. Domeniul didactic: Am fost cadru didactic la Seminarul Teologic, Liceul de Artă și Colegiul Economic Buzău. Am funcționat la Inspectoratul Școlar Județean Buzău. Am fost în echipa de conducere și în corpul de inspector. Am fost purtător de cuvânt al instituției, pe toată perioada activității, adică timp de 8 ani. Din 2010, am fost director la  Palatului Copiilor Buzău, Școala Postliceale Sanitare Buzău și Colegiul Nicolae Paulescu din Râmnicu Sărat. Domeniul  farmaceutic: Ca farmacist, activez, încă de la înființare, în cadrul lanțului independent de farmacii „Iris Pharm”. Activitate filantropice : Am acordat burse de studiu pentru elevi care au urmat cursuri universitare și postliceale în domeniul medical, premii literare și artistice în cadrul concursurilor de profil și am susținut ameliorarea situației materiale a unor familii sărace. De asemenea, am susținut financiar apariția cărților de debut ale unor autori tineri și lucrări ale unor scriitori consacrați. Am susținut financiar și apariția unor lucrări bilingve pentru comunitatea rromă. Activitate civică : Am candidat în două rânduri la Consiliul Local Buzău și am obținut două mandate de consilier independent (2008-2012; 2012-2016). Am fost președintele Comisiei de Cultură, Culte, Minorități, Sport, Sănătate şi Asistență Socială. Din poziția de independent, în anul 2012 am candidat pentru funcția de primar al Municipiului Buzău, clasându-se al doilea, după candidatul USL, obținând un procent de 30,5% din voturi, respectiv 17.404 voturi. Activitate publicistică: Sunt editor la Editura Omega, calitate în care am editat și tipărit la tipografia proprie un număr peste 500 de lucrări. Ca jurnalist am fost membru în comitetul de redacție, editorialist sau publicist la  Ziarul Lumina, Jurnalul National, Revista Teologică, Mousaios, Glasul Adevărului, Analele Buzăului, Opinia, Sănătatea Buzoiană, Cronica de Buzău, Educația creștină, Lacrima, Viața Buzăului, Șansa Buzoiană, Tezaur. Am fost realizator de emisiuni radio și televiziune. Sunt autor sau coautor al mai multor volume de eseuri, proză, spiritualitate, istorie, pamflet politic: 40 de rânduri, Marchitanii roșii, Prin grădina lui Ilf și Petrof, Monografia Bisericii Adormirea Maicii Domnului din Comuna Gherăseni, Cuvânt spre Cer - antologie de poezie religioasă ( coautor), Prin spini, Lectura șoaptei, Pagini de istorie locală.  Afilieri:  Membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Bucureștii - Secția Proză. Membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - Filiala București Membru al Colegiului Farmaciștilor din România - Colegiul București Pasiuni Călătoriile, arta, creșterea animalelor și cultivarea plantelor.

Lasă un răspuns:

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Site Footer

Sliding Sidebar

Despre mine

Despre mine

Paul Iulius Negoita

Facebook