Care va fi Geografia viitorului?

Mă uit la ceea ce se întâmplă în plan internațional și caut prin istorie să văd dacă se repetă un scenariu. Parțial, scenariul se repetă ciclic. Nu învățăm mai nimic din istorie. Suntem prea vanitoși să o facem. Credeam că s-a terminat definitiv discuția despre teritorii, dar ideea revine o dată cu renașterea naționalismului.

Orice dorință de mai mult înmulțește dușmanii, iar acum pare că se încearcă un joc global, prin care coloșii să fie singurii jucători.

Tocmai acum când libertatea de circulație a atins conte maxime, când globalismul a atins apogeul, țările se pregătesc să se închidă, în ideea că așa le va fi mai bine.

E discutabil dacă aceasta este soluția ceam mai eficientă. În istorie, nu au învins mereu coloșii. Au schimbat lumea țări mici precum Olanda sau Portugalia.

Plecat incognito ca să vadă minunile occidentale, Petru cel Mare, a preferat să o facă pe ucenicul la tâmplărie pentru a înțelege ce se întâmplă în realitate. Devenise un tâmplar bun. A dus la plecare în Rusia forme de modernism occidentale din care au rezultat tăierea bărbilor sau construcția Sankt Petersburgului. Faptul că în Olanda suveranul era supus Parlamentului nu i-a plăcut. I-a plăcut însă politica comercială și monetară a olandezilor. Luau ieftin din Orient și vindeau scump în Occident. Un crâmpei de țară bătea la bani toată lumea! Știau geografie. Știau că nu trebuie să te bați pe geografia granițelor. Înțelegeau că geografia banilor dă mai multă putere. Mureau navigând, vânzând și cumpărând. Erau deschiși. Nu se baricadau în propria casă pentru a nu intra nimeni.

Deci, nu știu cum se vrea a fi geografia viitorului, însă trebuie să rămână una deschisă. Poetic putem repeta că … eu îmi apăr sărăcia și nevoile și neamul …, însă nimeni din cei care trăiesc astăzi nu vor să apere sărăcii. Vor să apere prosperități, iar prosperitățile se pare că se fac în societățile deschise. Așa că … izolațoonismul nu poate fi o soluție !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like